Etický kódex   /   Členstvo   /   Checkpoint

Európsky týždeň testovania
Testuj sa – poznaj svoj status, chráň seba aj druhých

Cieľom Európskeho týždňa testovania je zvyšovať povedomie o dôležitosti testovania na HIV a iné sexuálne prenosné ochorenia, podpora včasnej diagnostiky a odbúravanie stigmy stále spätej s HIV.

Európsky týždeň testovania, europian testing week
Cieľom Európskeho týždňa testovania, známe aj ako European testing week, je zvyšovať povedomie o dôležitosti testovania na HIV a iné sexuálne prenosné ochorenia, podpora včasnej diagnostiky a odbúravanie stigmy stále spätej s HIV.
Tohtoročný jarný Európsky týždeň testovania sa koná od 19. do 26. mája. Aj tento rok sa do iniciatívy zapája občianske združenie HIV/AIDS Slovensko, ktoré ponúkne každý pracovný deň popoludní bezplatné a anonymné testovanie na HIV, syfilis a hepatitídu C v komunitnom centre HIV na Pražskej ulici 11 v Bratislave. Pripomína, že prevencia je sexy a je prvým krokom k zodpovednosti.
„Vďaka modernej medicíne môžu ľudia žijúci s HIV viesť plnohodnotný život, pracovať, milovať a plánovať budúcnosť. Kľúčom je však vedieť o svojom statuse. Preto považujeme pravidelné testovanie za najdôležitejší krok k prevencii aj včasnej liečbe,“ hovorí Ján Koller, riaditeľ združenia HIV/AIDS Slovensko.

Počas Európskeho týždňa testovania bude OZ testovať v pondelok, utorok, štvrtok a piatok od 17.00 do 19.00 h, v stredu od 17.00 do 20.30 h.

Prečo je testovanie na HIV dôležité?

  • prevencia – poznanie svojho HIV statusu je prvým krokom k zodpovednosti a ochrane zdravia
  • skorá diagnostika – včasne diagnostikované HIV umožňuje rýchle nasadenie liečby, ktorá výrazne znižuje zdravotné komplikácie
  • liečba – moderná antiretrovírusová terapia znižuje množstvo vírusu v tele až na nedetegovateľnú úroveň – čo znamená, že HIV sa v tele človeka nerozmnožuje a zároveň HIV pozitívny človek vírus ďalej neprenáša. Nepredstavuje tak žiadne riziko pre seba, ani svoje okolie (celosvetová kampaň U=U, tzv. UNDETECTABLE = UNTRANSMITTABLE, teda nedetekovateľný = neprenosný). A to je vedecky potvrdený fakt.
  • zníženie stigmy a strachu – testovanie je aktom odvahy, nie hanby
Avšak otázkou zodpovednosti a starostlivosti o seba i svojich blízkych nie je len pravidelné testovanie na HIV, ale aj na iné sexuálne a krvou prenosné ochorenia. Spolu tiež ako syfilis a hepatitída C, ktoré môžu byť, podobne ako HIV, dlhodobo bez príznakov. Ak sa však odhalia včas, sú liečiteľné alebo dobre zvládnuteľné.
Syfilis je v súčasnosti opäť veľmi rozšírený, diagnostikovaných prípadov pribúda aj u nás. Často pritom býva bez príznakov, v niektorých prípadoch sa môžu prejaviť aj po niekoľkých rokoch.
Neliečený syfilis môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, od neurologických porúch po poškodenie orgánov. Testovanie a antibiotická liečba dokážu syfilis úplne vyliečiť. Aj pri hepatitíde C nemusia mnohí ľudia o tejto infekcii netušiť. Existuje pritom účinná liečba.
Občianske združenie preto pozýva každého, kto má záujem a je pre neho zdravie dôležité, to sexuálne nevynímajúc,  aby sa prišiel otestovať. Testovanie na HIV, syfilis a hepatitídu C je jednoduché, rýchle, bezbolestné, anonymné a bezplatné. Je dostupné pre každého, bez rozdielu veku, pohlavia, sexuálnej orientácie či životného štýlu. Testovanie môže zachrániť zdravie, preto netreba čakať až na prípadné príznaky, ale treba konať včas.
Zdieľaj:

Staň sa bojovníkom

a pomôž nám

Tvoja podpora môže znamenať veľa pre ľudí, ktorí žijú s HIV a môže pomôcť nášmu združeniu v plnení cieľov.