HIV/AIDS Slovensko zorganizovalo diskusiu Otvorene o HIV a Chemsex

„Obaja sme si prešli vo svojom živote nejakou etapou, každý tou svojou. Keďže obe témy prichádzajú do úzkeho kontaktu, zhodli sme sa, že by bolo prínosné ich spojiť a priblížiť naše skúsenosti,“ vysvetľuje Nino.

Občianske združenie HIV/AIDS Slovensko zorganizovalo počas leta diskusiu o HIV a Chemsex, ktoré vyplývajú na súčasnú LGBTI+ komunitu.
Hoci sú obe témy špecifické, sú vzájomne prepojené. Otvorene o svojich životných skúsenostiach porozprával zakladateľ OZ HIV/AIDS Slovensko Ján Koller (Nino) a bývalý účastník chemsex akcií Marian (Maroš) Kramařík (z Prague Pride). Otvorené a akejkoľvek cenzúry boli nielen ich životné príbehy, ale aj samotná diskusia.
Obaja sme si prešli vo svojom živote nejakou etapou, každý tou svojou. Keďže obe témy prichádzajú do úzkeho kontaktu, zhodli sme sa, že by bolo prínosné ich spojiť a priblížiť naše skúsenosti,“ vysvetľuje Nino.
A prečo práve spojenie HIV a Chemsex? Podľa Kramaříka jednoducho preto, že pri chemsexe stráca človek zábrany a veľmi rýchlo začne posúvať svoje hranice opatrnosti. Chemsex sa totiž veľmi často spája so sexom bez ochrany a stačí ju iba jedenkrát nepoužiť. „Je treba si uvedomiť, že s chemsexom človek navyšuje počet sexuálnych partnerov. A nerobme si ilúzie, že každý chodí včas na testy. A aj keď, možno je práve čerstvo pozitívny,“ podotýka Maroš. Práve takto sa nakazila aj väčšina ľudí z jeho okolia.
Cieľom diskusie bolo zároveň predstaviť základné informácie o oboch témach, ako HIV, tak Chemsex, ktoré sú aj v súčasnosti stále do značnej miery spojené so stigmatizáciou. V prípade HIV sa diskusia zamerala aj na jeho šírenie, prevenciu, dôležitosť testovania a liečby, ale aj podpory pre osoby žijúce s HIV. Rozprávanie o Chemsex bolo zamerané najmä na riziká a dôsledky spojené s týmto fenoménom.
Snahou oboch bolo pritom počas diskusie vytvoriť aj bezpečné a inkluzívne prostredie, kde by sa ani publikum nebálo na čokoľvek sa spýtať, prípadne sa podeliť o svoj príbeh či skúsenosť. Spätnú väzbu od publika hodnotia obidvaja veľmi pozitívne, za čo všetkým ďakujú.
„Obaja sme boli otvorení. Otvorene sme komunikovali s ľuďmi a to nám dalo obrovskú spätnú väzbu aj od publika. Ľudia sa zapájali a celá diskusia prebiehala uvoľnene, bez hanby a otvorene,“ zhodnotil Nino.
Maroš diskusiu hodnotí ako najživšiu, akej sa zúčastnil. Je podľa neho vždy lepšie, keď funguje interakcia nielen medzi diskutérmi, ale aj medzi divákmi, ktorí sa tak neboja na čokoľvek spýtať, prípadne zdieľať. „Myslím, že sa nám podarilo vytvoriť bezpečnú a veľmi intímne otvorenú atmosféru. Preto sa aj diváci nebáli otvorene pýtať,“ doplnil.

Zdieľaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email