Riaditeľ združenia

Riaditeľ a zakladateľ združenia HIV/AIDS Slovensko

Ján Koller riaditeľ HIV/AIDS Slovensko
Volám sa Ján (Nino) Koller a som zakladateľom a výkonným riaditeľom občianskeho združenia HIV/AIDS Slovensko.
O týchto témach som prednášal na školách počas štúdia na strednej zdravotníckej škole v odbore masér. Avšak až keď som sa pred rokmi dozvedel, že mám HIV, vnímal som viac stigmu a diskrimináciu, ktoré sú s touto chorobou spojené. A aké dôležité je proti tomu bojovať.
Postaviť sa čelom a zoči-voči HIV nebolo pre mňa jednoduché a už vôbec nie ľahké. Ale vedel som, že prijať HIV ako súčasť môjho života je ten správny smer na to, aby som dokázal fungovať v živote ďalej.
A začal som sa zároveň tejto téme venovať viac. V roku 2019 som založil instagramový profil, na ktorom som sa snažil ľudí viac informovať nielen o HIV, ale aj iných sexuálne prenosných ochoreniach. Ukázalo sa však, že HIV je pre mnohých téma, ktorá si vyžaduje spoločenskú pozornosť. Preto som sa rozhodol založiť občianske združenie HIV/AIDS Slovensko. Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o HIV a AIDS, poskytovať informácie ľuďom žijúcim s HIV, tým, ktorí s ňou môžu prísť do kontaktu, ale aj širokej verejnosti.
HIV predstavuje dlhodobo celospoločenskú stigmu. A tým, že o tom budeme otvorene hovoriť, môžeme nielen zlepšiť život ľuďom žijúcim s HIV, ale aj napomôcť spoločnosti k väčšiemu pochopeniu a tolerancii voči HIV. Pretože aj ľudia s HIV/AIDS si zaslúžia žiť plnohodnotný život bez strachu, stigmy a diskriminácie. Verím, že ukážeme mnohým, že v tom nie sú sami a nemusia mať obavy z pocitu neistoty či strachu.
V našom občianskom združení vytvárame nielen bezpečné miesto pre ľudí žijúcich s HIV, ale aj priestor pre tých, ktorých táto téma zaujíma a chcú sa o nej dozvedieť viac. Pracujeme na rôznych kampaniach, pripravujeme prednášky, zameriavame sa na osvetu, prevenciu i testovanie a spolupracujeme s tímom lekárov.
Je dôležité uvedomiť si, že HIV/AIDS nie je len zdravotný, ale aj sociálny a morálny problém, ktorý sa týka celej spoločnosti. Boj proti HIV/AIDS a ochrana práv ľudí s touto chorobou by mali byť našou spoločnou zodpovednosťou a každý z nás môže prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa. A na to potrebujeme aj vašu pomoc. Každý si zaslúži žiť zdravý a plnohodnotný život, bez ohľadu na svoj HIV status.
Vždy som bol vychovávaný k otvorenosti a vždy som veril v dôležitosť rovnosti a inklúzie. Som gay a som na to hrdý, som človek žijúci s HIV a nehanbím sa za to.
S úctou, Ján Koller
Zakladateľ a Výkonný riaditeľ
HIV/AIDS Slovensko, o. z.

Členstvo v združení

Spoločne môžeme dosiahnuť veľké veci a priniesť zmeny, ktoré pozitívne ovplyvnia životy mnohých ľudí. Pripojte sa k nám a pomôžte nám bojovať proti HIV/AIDS.

Podporte nás

Vaša podpora nám pomôže posilňovať naše aktivity a zabezpečiť, že naše úsilie sa dotkne širokej verejnosti, ako aj tých, ktorí to potrebujú.

Sme na WhatsApp-e

Ak máte nejaké otázky, chcete nám napísať, potrebujete pomoc, radu, alebo čokoľvek s čím Vám môžeme pomôcť, napíšte nám.